מהפכה בעולם התשתיות – מדריך מקוצר לטכנולוגיית הענן

טכנולוגיות הענן חוללו מהפכה מעבר לעולם המחשוב עצמו, אשר משפיעה באופן ישיר על היכולת של עסקים רבים לצמוח ללא השקעות גדולות, להתמודד עם שינויים בביקוש ולהתחרות בתנאי שוק דינמיים. במאמר זה אציג מעט מהשינויים שחוללו טכנולוגיות הענן בעולם העסקים, את הסיבות העיקריות למעבר ארגונים לענן, ואת הרלוונטיות של טכנולוגיות אלו עבור עסקים גדולים וקטנים כאחד.

מבט קצר אל העבר

בעבר הלא רחוק הקמת עסק, כמו סטארטאפ לפיתוח תוכנה למשל, היה כרוך בהשקעות בתשתיות מחשוב. שרתים, קווי תקשורת, אחסון, אבטחת מידע, גיבויים, ורישוי לתוכנות פיתוח ותוכנות אחרות, היוו חסם עבור יזמים בדרכם להקים עסק. מלבד עלויות הרכישה, עסקים אלה היו צריכים להתמודד גם עם עלויות תחזוקה.

מהן טכנולוגיות ענן וכיצד הן משנות את הכל

“טכנולוגיות ענן” הינו שם רחב המתאר שימוש ביכולות מחשוב (תוכנה וחומרה) אשר אינן מותקנות ומתוחזקות באופן מקומי ושהגישה אליהן מתבצעת באמצעות האינטרנט. לאורך השנים התפתחו מספר מגמות אשר הבשילו לידי מהפכה של ממש.

מודל “תוכנה כשירות”

בתחילה דובר על מעבר של תוכנות מקומיות למודל של “תוכנה כשירות” (Software as a Service). כבר בתחילת שנות האלפיים קמו חברות אשר הציעו שירותים שעד אז נחשבו לשירותים קריטיים אשר חייבים להישאר בתוך הארגון. הן הציעו זאת כשירות אשר נגיש מכל מקום ומתומחר במודל של מנוי חודשי (בניגוד למודלים שהיו קיימים באותו זמן). למרות שההתחלה לא הייתה קלה, עסקים קטנים וארגונים גדולים זיהו את היתרונות שבמודל החדש והצטרפו לשירות זה. מודל ה- SaaS היה גם אטרקטיבי עבור אותן חברות שהציעו את השירותים הללו, שכן לרוב השירותים הוצעו ברכישה עצמית (self service) ולכן לא הצריכו אנשי מכירות. מודל הרישוי החודשי היווה יתרון תזרימי מובהק בעל הכנסה קבועה לאורך זמן.

מודל “פלטפורמה כשירות”

סביבות הפיתוח, המהוות תוכנה לכל דבר, עברו גם הן לענן ובכך הפרידו בין סביבת הפיתוח לסביבת התשתית. עובדה זו הקלה מאוד על עבודת המפתחים, שנהנו מסביבה המרכזת את הטכנולוגיות המתקדמות ביותר בתחום. דוגמה לשירות שכזה הינו שירות Azure Platform as a Service.

מודל “תשתית כשירות”

עם התפתחותן של טכנולוגיות וירטואליזציה, נוצרה אפשרות של ניהול מכונות וירטואליות, תוך הפרדה מלאה של שכבת החומרה הפיזית מהשכבה הווירטואלית (ניהול המכונות הווירטואליות, האחסון והרשת). כך בעצם נוצר מצב שבו ארגונים ניהלו את תשתיות המחשוב שלהם באופן המאפשר הפרדה מלאה (isolation) בעוד הם יושבים על תשתית פיזית המשותפת לארגונים שונים. עובדה זו היוותה בסיס לסוג נוסף של שירות אינטרנטי – “תשתית כשירות” – Infrastructure as a Service. 

על פי מודל זה העסק למעשה שוכר תשתיות מחשוב, הכוללות מכונות וירטואליות (שרתים), אחסון, שירותי רשת, אבטחת מידע ועוד בעלות חודשית. התשתית מנוהלת על ידי ספק השירות וכך מצמצמת עלויות ומונעת “כאב ראש” גדול לבעלי העסקים.

מודל זה הביא יתרונות רבים לעסקים קטנים וגדולים:

· חיסכון בעלויות – במקום לרכוש תשתית אשר דורשת תחזוקה ואף שדרוג/החלפה לאחר מספר שנים, ניתן לעשות שימוש בתשתית שמתעדכנת כל הזמן ומנוהלת על ידי גורם שלישי. בנוסף ניתן לקבל את מרכיבי הרישוי השונים בעלות החודשית שנקבעה.

· Scalability – אחד היתרונות הבולטים של שירותי התשתית כשירות, הינו גמישות הגדלה והקטנה לפי הצורך. להבדיל מתשתית מקומית, שבדרך כלל רוכשים לפי צפי גדילה, התשתית בענן בלתי מוגבלת ושירותים רבים מאפשרים לבצע Scale up ו- Scale down באופן דינמי לפי הצריכה בפועל.

· שלם לפי צריכה – כמובן שליתרון הגמישות מלווה גם המודל של תשלום לפי צריכה בפועל (pay as you go). זהו יתרון חשוב ביותר שהופך זאת למהפכה של ממש. 

ניתן לשלם אך ורק על פי הצריכה וכך למעשה מבטלים את המודל הישן של תשלום על הקצאת תשתיות על פי תחזיות כאלו ואחרות.

· תמיכה בטכנולוגיות חדשות – שירותי הענן מספקים כל הזמן את הגרסאות החדשות ביותר של כלל מרכיבי הפתרון.

· אבטחת מידע, גיבויים וזמינות גבוהה –  נושאים אלו הם בעצם האתגר הגדול של הארגונים בתחזוקה המקומית של תשתיות המחשוב הארגוניות. בשירות הענן נושאים אלה מטופלים על ידי ספק השירות ברמה הגבוהה ביותר. כמובן שעצם העובדה שהשרתים מצויים במקום מרוחק ומאובטח היטב תורמת לנושא הגיבוי וההתאוששות מאסון. בנושא הזמינות הגבוהה, שירותים מתקדמים מאפשרים לנהל את התשתית ממקומות שונים על פני הגלובוס וכך להבטיח את זמינותם.

· תמיכה מיידית – נושא התמיכה הינו קריטי עבור הארגונים. ספקי שירותי ענן גדולים מספקים שירותי תמיכה מסביב לשעון ואף מסייעים בהטמעת פתרונות באמצעות שותפים מקומיים.

· אין צורך בידע מוקדם – כאמור, מרבית הקושי בניהול התשתיות עובר אל ספק השירות. עם זאת, ניתן לשלוט ולנהל את התשתיות תוך התרכזות בנושאים של קביעת מדיניות ואכיפה.

· ניהול תשתיות עם מודעות לסביבה – ניהול תשתיות בענן הינה השיטה היעילה ביותר, שכן אין הקצאה של משאבים ללא צורך ולכן אין בזבוז. בנוסף, ספקי שירותי ענן בדרך כלל מתאמצים להשתמש בטכנולוגיות ירוקות לצריכת אנרגיה וקירור וכך מגבירים אף יותר את נושא הידידותיות לסביבה.

הענן ההיברידי – לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה

היתרונות לעיל הופכים את הענן לאטרקטיבי עבור חברות קטנות וארגונים גדולים כאחד. כמו כן, ניתנת לארגונים האפשרות לעשות שילוב של שימוש בענן ציבורי (תשתית מרוחקת) עם ענן פרטי (תשתית מקומית) כדי לענות על הצורך של ארגונים המעוניינים לשמור אפליקציות ספציפיות על גבי תשתית המקומית.

זה בהחלט אפשרי כפי שפורט בפוסט קודם: הענן ההיברידי – גלו את הטוב שבכל העולמות

לסיכום,

אם בעבר הקמת עסק הצריכה השקעה רבה הרי שהיום אנחנו רואים שחברות רבות קמות עם השקעות מינימליות ולעיתים אף ללא השקעה כלל. כלומר, חסמי הכניסה לשוק הצטמצמו, דבר המאפשר הקמת יוזמות חדשות אשר יכולות לבחון עצמן אל מול השוק ולא אל מול המשקיעים. היתרונות הרבים עבור חברות קטנות נכונות גם עבור ארגונים גדולים. בנוסף, גם לעניין החשש מהמעבר לענן יש מענה באמצעות הענן ההיברידי, אשר מספק את יתרונות הענן הציבורי בעוד שחלק מהתשתיות נשארות on-premise.

אני מזמינה אתכם להתחיל את המעבר לענן באופן הדרגתי או מלא.

פרטים נוספים תמצאו באתר Microsoft Azure

או פשוט הירשמו להתנסות בשירותי Azure עם 200$ חינם למשך חודש.

אנחנו תמיד עומדים כאן לשירותיכם אז אנא – צרו עימנו קשר

clip_image002

שלי גבריאל, מנהלת שיווק Cloud & Servers ומנהלת המוצר Microsoft Azure במיקרוסופט ישראל

15 thoughts on “מהפכה בעולם התשתיות – מדריך מקוצר לטכנולוגיית הענן

 1. Dave

  זה הסבר שמתאים לעולם של לפני 4 שנים
  לא לזמנים של היום
  אין מי שלא יודע מה זה מחשוב ענן
  אבל אולי כדי שתאמצו את המושג חדשנות
  בהצלחה

  1. digital Post author

   הי דייב,
   מטרת הפוסט הייתה להציג לאלו שלא יודעים מהי בעצם “טכנולוגיית הענן”.
   אנו בהחלט מפרסמים במנועים השונים של מיקרוסופט מאמרים מעמיקים יותר אודות טכנולוגיות מיקרוסופט הקיימות היום ובפיתוח.

   תודה על הפידבק.
   שלי

   1. Itzik

    שלי, בתור אחד עם רעיון בראש שהתחיל כבר לעבוד עליו ולפתח גירסת ביתא, זה בדיוק ההסבר הפשוט שחיפשתי, אז דייב – אני (ובטח כמוני יש עוד אחד שניים) לא ידעתי בדיוק מה הסיפור של הענן (במקור אני מגיע בכלל מהעולם הפיננסי), וההסברים פה בהחלט “עשו לי שכל”.
    תודה,
    איציק.

  2. פא

   אני לא יודע מה זה מחשוב ענן ושמחתי לקרוא את המאמר. חבל שאתה מתנשא…

 2. Rony Krigsman

  מבקש ליצור קשר איתכם לגבי פרוייקט עליו אני עובד

  רוני – 0503668888

  1. digital Post author

   הי,
   במידה ואתה מעוניין להצטרף לשירות של Windows Azure אנא התקשר למספר טלפון:
   07-22558804

   תודה,

   צוות Azure

  1. digital Post author

   בשמחה יאיר.

   נשמח לדעת באיזה נושא בדיוק על מנת שנוכל להפנות אותך לנציג המתאים ביותר.

   תודה,
   שלי

 3. גיל

  שלום,

  אני מתעניין באחסון קבצים ובסיסי נתונים של SQL SERVER בענן. התנסיתי בשימוש ב-azure ונתקלתי בבעיות. האם ניתן לקבל יעוץ לגבי הפתרון המתאים בעבורי בשימוש ב-azure ?

  תודה רבה,
  גיל

  1. digital Post author

   בוודאי גיל,

   אתה מוזמן להתקשר למספר טלפון:
   07-22558804

   תודה,

   צוות Azure

 4. אבנר

  הציבור בהחלט זקוק להסברים קלים כאלה, על הנושא של הענן, בתקווה שתמשיכו לפרסם מאמרים קלים להבנה .

 5. Ofer Lidsky

  TerraSafe מספקת פתרונות גיבוי מאובטחים גם לשרתים וירטואליים הנמצאים בענן של מיקרוסופט AZURE.

  אנו מחפשים דרך לשתף עימכם פעולה בנושא זה.

  אשמח באם תיצרו עימנו קשר בנוגע שליתוף פעולה

  עופר לידסקי – 0544516787

  1. digital Post author

   הי גדעון,

   אתה מוזמן להתקשר למספר טלפון:
   07-22558804

   תודה,
   צוות Azure

Comments are closed.