מי מנהל את מי – אתה את המידע, או המידע אותך?

<פוסט אורח>

המידע המצטבר אצל חברות כיום הוא בלתי נתפס בהיקפו וברמת העומס שלו.

הבעיה העיקרית בגודש המידע אותה הגדיר אתר Gartner ב-2011 היא: “הדינאמיות המשתנה של מידע המתעדכן ומצטבר על צרכנים, ודורש יכולת עיבוד טכנולוגית ואנליטית על מנת לזקק בצורה הטובה ביותר את מה שטוב ונכון לארגון”.

מתוך גודש המידע הנ”ל נוצרות ההמצאות שישנו את פני התקופה.

Looking towards the future

מאז תחילת העשור הנוכחי, נראה כי אנחנו עדים להיסטוריה טכנולוגית בהתהוותה. חלק גדול מההמצאות והטכנולוגיות המבריקות ביותר של תקופתנו, אשר כל אחת מהן נחשבת לפנינה בפני עצמה, מהוות חלק אינטגרלי וחשוב במגמה כוללת – מגמת המידע הנגיש והזמין, אשר טכנולוגיות אלו מאפשרות הבנה עמוקה ופרואקטיבית שלו.

בכתבה זו נסקור כמה מהנושאים הבולטים:

  • “אינטרנט של הדברים” – IOT או The Internet of Things – טכנולוגיה מתקדמת, המאפשרת תקשורת בין מכשירים, מערכות ושירותים במגוון פרוטוקולים ויישומים, ומהווה המשך ישיר וטבעי לגישות שונות דוגמת “הבית החכם”,”העיר החכמה” והתקנים לבישים, המנטרים את מדדי הכושר ובריאות. בין אביזרי המחשוב הלביש ניתן לפגוש, לא רק אביזרים בריאותיים מובהקים, אלא גם אביזרים כ-Google Glass (משקפי ה”קסם” מבית Google המכילות אפליקציות שימושיות), Edison (מחשב זעיר מבית Intel אשר גודלו כגודל בול, ויכולותיו המרשימות עם גודלו מאפשרים את שילובו במכשירים חכמים ובמחשוב לביש) וכן הלאה.
  • מחשוב ענן – בשנים האחרונות, השאלה הנשאלת כבר איננה “ענן ארגוני – כן או לא?”, אלא “איזה ענן ישרת את מטרות הארגון בצורה האופטימלית?”. ולכן, כל חברה המכבדת את עצמה מציעה את גרסתה לשירותי הענן. לעומתן, Microsoft לקחה את הקונספט צעד אחד הלאה, ומציעה למשתמשיה את Microsoft Azure – פלטפורמת הענן שלה, אשר בנויה סביב חזון הוליסטי לכלל הארגונים וכוללת שלושה עמודי תווך מרכזיים: פלטפורמה, פרודוקטיביות ופתרונות עסקיים. בהתאם לחזון זה, ובנוסף לאפשרויות ה”שיגרתיות” אשר מציעה הפלטפורמה, Microsoft Azure מציעה למשתמשי הארגון גישה מאובטחת ממכשירי מובייל, טאבלטים ומחשבים נייחים וניידים לשולחנות עבודה ותוכנות ארגוניות.
    מנגד, למפתחים בארגונים, מציעה הפלטפורמה גישה למגוון רחב של SDK’s (מפלטפורמות קוד פתוח מובילות, שירותי פיתוח ייעודיים למכשירי מובייל, שירותי Big Data ועד פיתוח לסביבות Internet of Things ו- Predictive Analysis).

 

  • Big Data לפי צפי מחקר IDC – בין השנים 2005 ו-2020, צפוי המידע העולמי להכפיל את נפחו פי 300 (!) מ- 130 ExaBytesל-40,000 ExaByte.
    מה יהיה לנו שם? הצפה של מידע ממקורות שונים, בפורמטים שונים ובנפחי ענק. “משהו” יצטרך לטפל בכל המידע הזה, לרכז את כל המידע, לאחסן אותו, למצוא הקשרים, תבניות, להסיק תובנות מתוכו, ולבסוף, לתעל את התובנות לפעולה אופרטיבית. ל”משהו” הזה, קוראים טכנולוגיית Big Data. הטכנולוגיה מתחלקת לשני רבדים השונים, במהותם, האחד מהשני: החלק הראשון, ה- Big Data- התשתית, אשר תפקידה לאחסן ולעבד כמויות ענק של נתונים, והרובד השני, המשתמש בכמויות המידע העצומות להסקת תובנות (אנליזת נתונים – Data Analysis, מערכות לומדות – Machine Learning, כריית מידע – Data Mining וחיזוי אנליטי – Predictive Analytics). את טכנולוגיית ה- Big Data ניתן לנצל בדרכים שונות ויצירתיות, כפי שהוכיחו Oracle Team USA בתחרות שייט היאכטות America’s Cup ב-2013, עם יאכטת הדגל שלהם, ה- AC72 אשר הכילה 300 חיישנים על פני היאכטה אשר הזרימו מידע בזמן אמת, לשרתים שביאכטה, שם עובדו הנתונים כדי לשלוט בצורה אוטומטית בכל הפרמטרים של היגוי היאכטה לאורך התחרות.

העולם משתנה, משתפר ומתחדש…

רוצה להישאר עם האצבע על הדופק הטכנולוגי של הביזנס שלך?

חשוב לך להכיר מקרוב את כל מה שחם וחדשני?

אם ענית בחיוב על אחת מהשאלות הללו אני מזמין אותך לקבוצת הלינקדאין של מיקרוסופט ישראל בתחומי החדשנות הטכנולוגית והעסקית, טכנולוגיות ענן ושירותי Data מתקדמים. הצטרף כבר עכשיו למעל 1,000 מנהלים בכירים בישראל ולשיח טכנולוגי תוסס.
Leading Business with Leading Technology – Microsoft

Assaf Jacoby

אסף יעקובי, CTO, מיקרוסופט ישראל

—————————————————————————————————————————-

סימוכין למידע:

http://idc-cema.com/eng/events/50534-idc-big-data-and-business-analytics-forum-2013

http://realbusiness.co.uk/article/24276-5-ways-big-data-won-the-americas-cup-for-ainslie-and-oracle-team-usa